SOKL

SObotní KLub určený pro schůzky čerčanské mládeže.

Statistika

Kronika a fotky

18.10.2008 Návštěva Štoly sv. Josefa

SOKL   18.10.2008   ZA ZLATEM
Ahoj - tak jsme vyrazili na první akci SObotního KLubu.
 Mezisraz byl v Poříčí u kostela, kde jsme čekali, jestli se někdo ještě nepřidá. Kryštof si při čekání namočil nohu v přítoku Sázavy, takže po celou cestu do Jílového jeho mokrá ponožka vlála z okna auta - aby uschla.
 Před nádražím v Čerčanech jsme ještě vyzvedli Vítka a vyjeli za zlatem. Bylo nás pět. Mikrobus jsme zaparkovali u staré továrny na zpracování zlatonosné rudy a dál pokračovali pěšky. Sestupovali jsme lesem do úzkého údolí příznačně nazvaného „Ve Studeném“ kde se nachází zlatonosná štola „Josef“ z doby Karla IV.
 Ke vchodu do štoly jsme dorazili právě ve chvíli, kdy předchozí skupina průzkumníků o počtu asi 20 osob právě vlézala do podzemí a my už jsme se nevešli. Tak jsme alespoň měli čas na to, abychom si řádně vyzkoušeli a připevnili ochranné helmy a lněné haleny. Naše krátké čekání na poslední prohlídku bylo odměněno tím, že nás bylo jenom 8, a měli jsme víc času a prostoru.
 Štola vypadala jako dlouhá jeskyně a byla celá vytesaná ručně středověkými horníky. Průvodce nám prozradil, že za den vytesali 2 centimetry, takže jestliže je štola dlouhá asi 100 metrů a je částečně rozvětvená do dalších stovek metrů, museli ji horníci kopat doslova stovky let. To je na tom to úžasný, že my jsme ji prošli zhruba za půl hodiny.
Na konci štoly byl zával, který vedl nahoru k dalším vykopaným chodbám, které byly buď zavaleny nebo zatopeny. Za závalem zůstaly i štoly, které jsou pořád čisté, ale nikdo je už dlouho nezkoumal, takže jsou pořád velkým tajemstvím!!.........
Úplně na konci prohlídky nám průvodce ukázal pravou křemennou originální zlatou žílu, která obsahuje pravé zlato. Kdyby se vysekala a rozemlela na prach, dalo by se z ní to zlato dostat. Žádnej podvod, žádný kočičí zlato – byli bychom první zlatokopové. Když jsme vyšli ven, byla nám velká zima protože v podzemí je průměrná teplota 7°Celsia a „Ve Studeném‘‘ bylo opravdu studeno. Cestou zpátky jsme si povídali o tom, co jsme všechno viděli a všem se to moc líbilo.
                                                                           Zapsal Kryštof a Vašek
 
 
Vedoucí SOKLu : Vašek Hron, Ondřej Lednický, Jindřich Cestr